zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

poniedziałek, 7 marca 2011

chleb pszenno-żytni na zakwasie z czarnuszką

Czarnuszka (czarny kminek) zwana również złotem faraonów - jest niezwykłą substancją naturalną znaną od tysiącleci ze swych leczniczych wartości. Egipcjanie, słynący ze stosowania wysokorozwiniętych metod leczenia, od zawsze bardzo cenili sobie małe czarne nasiona owej rośliny, co też zostało uwiecznione na pismach papirusowych. Według podań, faraon Tutenhamon był tak zafascynowany czarnym kminkiem, że jego słudzy musieli stale nosić przy sobie butelkę cennego olejku. Po śmierci faraona amfora z olejem z czarnego kminku została złożona wraz z nim do grobu.
Podobno Kleopatra i Nefretete zawdzięczały czarnemu kminkowi aksamitnie miękką i piękną skórę.

W czarnuszce znajdują się nie tylko ważne wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe, ale dodatkowo również cała paleta olejków eterycznych, które mogą wpływać na poprawę samopoczucia.

Dla naszych potrzeb - nadaje ona chlebom z nią upieczonym niezapomniany smak i aromat.

składniki:
400 g zaczynu żytniego
400 g mąki pszennej chlebowej typ 750
400 g mąki żytniej chlebowej typ 720
20 g soli
500 ml ciepłej wody
10 g czarnuszki

przygotowanie:
Zaczyn przygotować zgodnie z przepisem na polski chleb powszedni.
Wlać zaczyn do sporej miski, dodać obie mąki, wodę, sól i ziarenka czarnuszki.
Wyrobić, ciasto bedzie dość gęste, ale lekko kleiste.
Wysmarować dużą miskę olejem, ułożyć w niej ciasto, i przykryć.
Po ok 1 godzinie wyjąć z miski na oprószony mąką blat, rozciągniąć na prostokąt i założyć brzegi (odgazować). Powtórzyć czynności rozciągając ciasto w drugą stronę. Uformować kulę i znów włożyć do miski wysmarowanej olejem. Przykryć - można workiem foliowym.
Po kolejnej godzinie ponawiamy odgazowywanie i zostawiamy ciasto na następną godzinę.

Nastepnie wyrobić, uformować mniej więcej w kształt naczynia w którym chleb będzie wyrastał. Naczynie to wyłożyć ściereczką i dokładnie wysypać ją mąką. Włożyć chleb, przykryć (znów można workiem foliowym) i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Zwykle trwa to od 3 do 5 godzin.
Jeśli zakwas na którym zrobiono zaczyn jest młody, można pozostawić chleb do wyrastania w lodówce nawet na całą noc.

Po wyrośnięciu przekładamy chleb na blachę odróconą do góry dnem i wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie smarujemy go rozkłóconym jajkiem.

Należy rozgrzać piekarnik nastawiony na max (u mnie 230 stopni) przez ok 30 minut. Wkładamy blachę z chlebem na najniższą półkę w piekarniku. Przed zamknięciem piekarnika wlewamy pół filiżanki wody na dno piekarnika lub wrzucamy tam ok 5 kostek lodu. Spowoduje to dobre naparowanie piekarnika i powstanie dzięki temu chrupiaca skórka.
Pieczemy przez 10 minut w tej najwyższej temperaturze, następnie zmniejszamy temperaturę do ok 210 stopni i pieczemy przez kolejne 20-25 minut.
Chleb po upieczeniu wydaje głuchy odgłos, kiedy postukamy go od spodu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz