zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

czwartek, 17 marca 2011

chleb pszenny na zakwasie żytnim

składniki na zaczyn:
50 g zakwasu z maki zytniej razowej typ 2000
220 g mąki pszennej chlebowej typ 750
110 ml ciepłej wody

wykonanie zaczynu:
Najlepiej zrobić to wieczorem dnia poprzedzającego zaplanowany dzień pieczenia chleba (np ok 20-tej). Składniki zaczynu wyrobic w misce na dość ścisłą kulę ciasta. Przykryć szczelnie workiem foliowym i odstawić w ciepłe miejsce na ok 12 godzin.

składniki na ciasto właściwe:
500 g mąki pszennej chlebowej typ 750
300 ml ciepłej wody
330 g zaczynu
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru

wykonanie ciasta właściwego:
mąkę zmieszać z wodą i odstawić na ok 30 minut. Następnie dodać pozostałe składniki i wyrobić na gładkie, odchodzace od rąk ciasto. Na tym etapie może okazać się konieczne dodawanie mąki - jednak tylko tyle, aby ciasto nie kleiło się do rąk i do blatu.
Ciasto wyrabiać ok 3-4 minut i pozostawić na 3 minuty aby ciasto odpoczęło. Po tym czasie wyrabiamy ponownie - intensywnie, conajmniej przez 5 minut.

Dobre wyrobienie ciasta ma duże znaczenie w przypadku chlebów pszennych, bowiem podczas wyrabiania wytwarza się gluten, który nadaje i utrzymuje kształt bochenkom.

Miske wysmarowac oliwą z oliwek i włozyć do niej ciasto. Przykryć szczelnie workiem foliowym i odstawić na 1 godzinę. W tym czasie ciasto przyrośnie bardzo niewiele.

Po upływie godziny wyjmujemy ciasto na blat oprószony mąką i odgazowujemy poprzez dwukrotne rozciągnięcie w kształt prostokąta i złożenie krótszych brzegów do wewnatrz (tak jak się składa oficjalne listy). Następnie uformowac kulę i ponownie włozyć do miski. Przykryć i odstawić na kolejną godzinę.

Proces odgazowywania powtarzamy raz jeszcze i znów odstawiamy ciasto na godzinę. Tym razem ciasto powinno sporo przyrosnąć, nawet do podwojenia swojej objętości.

Po tym czasie wyjmujemy ciasto z miski i formujemy bochenek - okragły lub podłużny. Wkładamy cistao do naczynia wyłożonego ściereczka i wysypanego maką do wyrastania w taki sposób, zeby łączenie cista znajdowało się na wierzchu.

Chleb przykrywamy szczelnie workiem foliowym i pozostawiamy do wyrośnięcia na 3-4 godziny.

Ok 30 minut przed planowanym czasem pieczenia włączamy piekarnik na ok 240 stopni. Jeśli pieczemy na kamieniu, to piekarnik nagrzewamy dłużej - nawet 60 minut.

Chleb wyjmujemy z naczynia do wyrastania, można posmarować go rozkłoconym jajkiem i posypać ziarnami.
Wsuwamy go do gorącego piekarnika. Na dno wrzucamy 6 kostek lodu i pieczemy nie zmieniając temperatury przez ok 15-20 minut. następnie zmniejszamy temperaturę do 220-230 stopni i pieczemy jeszcze 10-15 minut.

Chleb jest gotowy kiedy postukany od spodu wydaje głuchy dźwięk.
Studzić na kratce. Kroimy dopiero po całkowitym ostygnięciu.


1 komentarz:

  1. Pokój Tobie! Dziękując Tobie za elist prosi Ciebie Przedstawiciel Internetowej Fundacji Syneloi Grzegorz Laskowski PESEL: 59120605437 o cierpliwe oczekiwanie na odpowiedź a w przypadku braku odpowiedzi w ciągu czternastu dni prosi o ponowny kontakt na inne konto e-mail oraz powiadamia, że jego konta e-mail były i zapewne do wyzwolenia narodu Polskiego spod władzy Targowiczan będą cenzurowane przez osoby niszczące zdrowie i majątek narodu Polskiego. Radosnego życia w każdym miejscu i czasie!

    OdpowiedzUsuń