zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

czwartek, 27 października 2011

biały chleb z orkiszem

Urokiem tego chleba jest prostota jego wykonania. Nie ma wielokrotnego wyrabiania, nie ma odgazowywania. Wystarczy raz wyrobić a reszta w zasadzie zrobi się sama. Idealny, gdy spodziewamy się gości, bowiem po upieczeniu waży ok 1200 g.

składniki:
620 g mąki pszennej
80 g mąki orkiszowej
150 ml letniego mleka
300 ml letniej wody
7 g drożdży suszonych
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
25 g roztopionego wystudzonego masła
1 łyżka oliwy z oliwek

przygotowanie:
obie mąki wymieszać z solą. Dodać drożdże, masło oraz cukier. Cały czas mieszając dodawać kolejno mleko i wodę. Wyrobić w maszynie na zwarte ciasto. Przełożyć na lekko oprószony mąką blat (nie za dużo!) i wyrabiać aż ciasto nabierze odpowiedniej sprężystości, czyli w praktyce ok  minut. Po tym czasie powinno ładnie trzymać formę, ale nadal ma być miękkie i leciutko kleić się do dłoni czy blatu.

Dużą miskę wysmarować oliwą, włożyć ciasto, przykryć i pozostawić do podwojenia objętości (1 do 1,5 godziny). Po tym czasie ciasto należy stłuc (pięścią lub wałkiem), następnie uformować owalny bochen i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Chleb przykryć i pozostawić do ponownego wyrastania na ok 30-45 minut.

Pod koniec tego wyrastania rozgrzać piekarnik do 230 stopni.

Wyrośnięty chleb naciąć ostrym nożem i w zależności od upodobań - oprószyć mąką lub posmarować białkiem i posypać np makiem, kminkiem czy sezamem.

Chleb pieczemy początkowo w temperaturze 230 stopni - przez 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez 20-25 minut.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz