zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

czwartek, 20 października 2011

wielozbożowy chleb razowy

Przepis na ten chleb wymyśliłam sama. Bazuje on w wykonaniu na apulijskim chlebie z oliwą, jednak proporcje mąki są jak najbardziej autorskie, a chlebek pyszny.

składniki:
350 g mąki pszennej razowej
200 g mąki orkiszowej
200 g mąki pszennej białej
1 płaska łyżka cukru
20 g drożdży świeżych
4 łyżki oliwy z oliwek
1 płaska łyżka soli
na początek:
Drożdże należy rozkruszyć i wrzucić do naczynia, dodajemy cukier i 2 łyżki ciepłej wody. Następnie mieszamy i odstawiamy na kilka minut.

przygotowanie:
Odmierzoną mąkę wymieszać z solą. Do aktywnych drożdży dodajemy oliwę i mąkę. A następnie stopniowo, podczas wyrabiania (przez maszynę) dolewamy 400 ml ciepłej wody. Powstałe ciasto nie powinno być kleiste. Jak długo wyrabiać w maszynie?
Ja wyrabiam je w maszynie tylko do czasu aż mąka spoi się z pozostałymi składnikami, żeby dało się ciasto wyrabiać na blacie bez zbędnego obklejania sobie nim dłoni. Następnie ciasto przekładam na blat i wyrabiam długo, bo z zegarkiem w ręku całe 10 minut.
Po tym czasie formujemy kulę i wkładamy ciasto do miski wysmarowanej oliwą. Całość wsuwamy do worka i szczelnie zawijamy. Tak "opakowane" ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia, tzn do podwojenia, a często i potrojenia, objętości. Trwa to w zależności od temperatury od 2,5 do 4 godzin. Po tym czasie ciasto wyjmujemy na blat i odgazowujemy. Znów wkładamy je do miski wysmarowanej oliwa i przykrywamy. Tym razem ciasto rośnie tylko ok 1,5 godziny.
Gotowe ciasto wyciągamy z miski, lekko rozpłaszczamy na okrągły lub owalny placek  i zawijamy w bochenek podwijając brzegi ciasta pod spód.

pieczenie:
Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni. Chleb pieczemy posmarowany rozkłóconym białkiem, najpierw przez 10 min w temperaturze 230 st., a następnie przez 30 minut w temperaturze 200 stopni.
Chleb jest gotowy gdy nabrał złotawego koloru i postukany od spodu wydaje głuchy odgłos.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz