zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

piątek, 4 kwietnia 2014

Bułka paryska

Składniki:
500 g mąki pszennej tortowej
4 łyżki maki ziemniaczanej
125 ml ciepłej wody
125 ml ciepłego mleka
25 g drożdży lub 1 opakowanie drożdży instant - 7g
1 łyżeczka masła (ok 5 g)
1 łyżeczka cukru (ok 5 g)
10 g soli
+ 50-100 ml wody (dodajemy pod koniec wyrabiania jeśli jest taka potrzeba)

Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku z wodą, dodać cukier oraz ok 1/3 mąki pszennej.
Wymieszać, zostawić na około 20 min, aż drożdże zaczną pracować i całość podwoi objętość.
Do mieszaniny dodać sól, 4 łyżki mąki ziemniaczanej, miękkie masło oraz resztę mąki pszennej i wyrobić ciasto. Można ręcznie, ale wygodniej jest hakiem w maszynie. Gdyby ciasto było zbyt suche i nie chciało połączyć się w plastyczną kulę - dodawać wodę po odrobinie aż do uzyskania konsystencji plasteliny.
Odstawić do wyrastania na 30 min pod przykryciem. Po tym czasie ciasto znów wyrobić (ręcznie, nawet w misce w której rośnie, nie trzeba wyciągać go na blat) i pozostawić na kolejne 30 minut.
Po tym czasie ciasto ponownie wyrobić - (tym razem już na blacie), odgazować, uformować bochenek (rozpłaszczyć w kształt prostokąta i zwinąć jak roladę, ułożyć szwem do dołu i zawinąć lekko boki pod spód).
Bułkę ułożyć na dużej blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Bochenek posmarować rozmąconym jajkiem i naciąć pod skosem (dość głęboko). Zostawić do wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec przez 10 minut w temperaturze 200ºC, a następnie obniżyć temperaturę do 180ºC i piec jeszcze 20-25 minut. Bułka powinna mieć złoty kolor, a postukana od spodu wydawać głuchy odgłos.
Studzić na kratce.
Ponieważ bułka szybko znika warto piec od razu dwie. Gotową, wystudzoną bułkę można mrozić.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz