zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

czwartek, 17 kwietnia 2014

obwarzanki krakowskie


Składniki:
550 g mąki pszennej

2 jaja
50 g świeżych drożdży
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
1 szklanka letniego mleka
3 łyżki masła (ok 30 g)


Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w kilku łyżkach ciepłego mleka i zasypać łyżeczką cukru. Zostawić rozczyn do sfermentowania (ok 10 minut). Masło rozpuścić i przestudzić.

Do rozczynu przesiać mąkę z solą. 

Dwa jajka w całości ubić na puszystą piankę, następnie dodać pozostałą część cukru. 
Do ciasta dodać masę jajeczną, roztopione masło oraz pozostałe mleko i wyrobić ciasto do połączenia składników. 

Wyrabiać przez ok. 5-7 minut, w razie potrzeby podsypując ciasto dodatkowo mąką. Ciasto nie musi być idealnie gładkie, ma odstawać od ręki, ale może się nieco kleić. Pozostawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około pół godziny.
 

Ciasto podzielić na 6 równych części, a każdą z nich jeszcze na pół. 
Formować dość cienkie i długie wałeczki. Jeden obwarzanek przygotowujemy z dwóch wałeczków, zlepiając je na końcu i przeplatając wzajemnie. Zlepiamy dwa końce obwarzanka, nadając mu kolisty kształt. Uformowane obwarzanki pozostawiamy na ok. pół godziny do wyrośnięcia. Żeby ciasto nie wyschło można przykryć ściereczką.
 

W dużym garnku zagotować wodę z dwiema łyżkami cukru. Obwarzanki wkładać na wrzącą wodę przy pomocy łyżki cedzakowej na ok. 1-1,5 minuty, po czym wyławiać i układać na blasze posmarowanej masłem lub wyłożonej folią aluminiową (uwaga! papier do pieczenia przywiera do obwarzanków, folia zresztą też, ale łatwiej ją zdjąć). 

Obwarzanki posmarować z wierzchu delikatnie wodą lub rozmąconym jajkiem, posypać ziarnami sezamu, makiem lub gruboziarnistą solą z kminkiem. 

Piec przez ok. 20-30 minut w temperaturze 180°C na złoty kolor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz