Składniki ciasta:
- 255 g mąki pszennej
- 60 g bułki tartej
- 170 g zmielonych migdałów
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/8 łyżeczki ziela angielskiego
- 225 g masła, o temp. pokojowej
- 130 g cukru (można mniej)
- 1 duże jajko
- skórka otarta z jednej cytryny
W misce wymieszać mąkę, bułkę tartą, migdały, przyprawy. Odstawić.
W misie miksera utrzeć masło, na puszystą masę. Dodawać cukier, cały czas ucierając. Dodać jajko i skórkę z cytryny i ucierać. Wsypać odłożoną wcześniej mieszankę z mąką, wyrobić mikserem. Ciasto podzielić na pół, owinąć folią spożywczą i schłodzić min. przez 1 godzinę . Upieram sie, żeby koniecznie użyć w przepisie masła, a nie margaryny, ponieważ dzięki temu kruche ciasto nabierze odpowiedniej twardości po schłodzeniu. W przypadku użycia margaryny trudne lub wręcz niemożliwe byłoby, rozwałkowanie tego ciasta.
Składniki nadzienia:
- 280 g dżemu porzeczkowego, najlepiej domowego, niskosłodzonego - każdy inny, choć równie smaczny, sprawi, że ciasto nie będzie mieć nic wspólnego z oryginałem.
- 1 łyżka soku z cytryny
Pozostałe składniki:
- 1 jajko roztrzepane - do posmarowania
- garść płatków migdałów - do posypania
Przygotowanie:
Wyjąć jedną część ciasta z lodówki, rozwałkować na papierze do pieczenia, przenieść do formy na tartę o średnicy 25 cm na dno i boki, wyrównać. Na ciasto wyłożyć dżem porzeczkowy wymieszany z sokiem z cytryny (nie ma potrzeby wcześniejszego podpiekania spodu). Następnie rozwałkować drugie schłodzone ciasto, pociąć je na paski szerokości około 1,5 - 2 cm. Paski układać na wierzchu tarty, by uzyskać kratkę. Najładniej wygląda kratownica ukośna, ale prosta, taka jak na zdjęciu, też jest smaczna ;-)
Przed samym pieczeniem ciasto na wierzchu posmarować jajkiem, po brzegach obsypać płatkami migdałów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz