zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

czwartek, 27 października 2011

biały chleb z orkiszem

Urokiem tego chleba jest prostota jego wykonania. Nie ma wielokrotnego wyrabiania, nie ma odgazowywania. Wystarczy raz wyrobić a reszta w zasadzie zrobi się sama. Idealny, gdy spodziewamy się gości, bowiem po upieczeniu waży ok 1200 g.

składniki:
620 g mąki pszennej
80 g mąki orkiszowej
150 ml letniego mleka
300 ml letniej wody
7 g drożdży suszonych
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
25 g roztopionego wystudzonego masła
1 łyżka oliwy z oliwek

przygotowanie:
obie mąki wymieszać z solą. Dodać drożdże, masło oraz cukier. Cały czas mieszając dodawać kolejno mleko i wodę. Wyrobić w maszynie na zwarte ciasto. Przełożyć na lekko oprószony mąką blat (nie za dużo!) i wyrabiać aż ciasto nabierze odpowiedniej sprężystości, czyli w praktyce ok  minut. Po tym czasie powinno ładnie trzymać formę, ale nadal ma być miękkie i leciutko kleić się do dłoni czy blatu.

Dużą miskę wysmarować oliwą, włożyć ciasto, przykryć i pozostawić do podwojenia objętości (1 do 1,5 godziny). Po tym czasie ciasto należy stłuc (pięścią lub wałkiem), następnie uformować owalny bochen i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Chleb przykryć i pozostawić do ponownego wyrastania na ok 30-45 minut.

Pod koniec tego wyrastania rozgrzać piekarnik do 230 stopni.

Wyrośnięty chleb naciąć ostrym nożem i w zależności od upodobań - oprószyć mąką lub posmarować białkiem i posypać np makiem, kminkiem czy sezamem.

Chleb pieczemy początkowo w temperaturze 230 stopni - przez 10 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez 20-25 minut.


środa, 26 października 2011

tarta ziemniaczana z cukinią

To jest przepis z cyklu: "dzisiaj kuchnia jest mi obca", czytaj nie chce mi się gotować.

składniki;
600 g ziemniaków
1 mała cukinia
6 jajek
1 duży ząbek czosnku
1 spora cebula
70 g żółtego sera
2 łyżki mleka
2 łyżki oliwy z oliwek
2 płaskie łyżki przyprawy do ziemniaków
sól i pieprz do smaku


przygotowanie:
ziemniaki umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę (taką na ok 0,8 cm - orientacyjnie oczywiście, bez mierzenia centymetrem).
Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Po ok miucie dodać ziemniaki oraz pokrojoną w kostkę cebulę.
Całość smażyć aż ziemniaki zaczną się przyrumieniać. Pod koniec lekko posolić do smaku.
Ziemniaki przełożyć do formy na tartę o średnicy 28 cm.
Cukinie pokroić w kostkę podobnych rozmiarów co ziemniaki. Nie trzeba jej obierać, wystarczy umyć.
Przyrumienić cukinię na tej samej patelni co wcześniej ziemniaki przez ok 3 minuty. Nie ma potrzeby dodawania tłuszczu. Dla cukinii powinno być go na powierzchni patelni w sam raz.
Cukinie również wyłożyć do formy.
3 jajka wybić do miski, wsypać przyprawy i zmiksować mikserem ręcznym na najwyższych obrotach. Wylać do formy. Pozostałe 3 jajka (już bez przypraw) wybić do tej samej miski, dodać mleko i starty żółty ser, ubić na puszystą piankę. Zalać tym tartę.
Piec w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku przez ok 25-30 minut.


niedziela, 23 października 2011

złocisty chleb kukurydziany

Jedno ze słynnych praw Murphy'ego mówi o tym, że chleb zawsze spada na ziemię stroną posmarowaną masłem. Jeśli spadnie inaczej, to znaczy, że został posmarowany ze złej strony ;-)

Jeżeli nie mamy zakwasu, a marzy nam się chleb podobny w konsystencji, to ten jest wyborem właściwym. Bowiem do jego upieczenia zrobić należy poolish. Poolish jest rodzajem zaczynu drożdżowego. Wymyślili go polscy piekarze, którzy wypiekali chleby w IX wieku we Francji.

składniki na poolish:
125 g mąki pszennej 550
125 ml wody
0,5 g drożdży świeżych (mniej niż ¼ łyżeczki drożdży instant)

składniki na ciasto właściwe:
250 g mąki 550
125 g mąki kukurydzianej
190 ml wody
1 łyżeczka soli
7g drożdży świeżych (plaska łyżeczka instant)
1,5 łyżki oliwy z oliwek
cały zaczyn poolish 


przygotowanie poolish:
To żadna filozofia. Drożdże rozpuszczamy w 125 ml wody, dodajemy mąkę, mieszamy i już. Całość należy szczelnie przykryć, odstawić na ok 12 do 16 godzin i na tyle o nim zapomnieć.


przygotowanie chleba:
7 g drożdży rozpuścić w 190 ml wody. Wsypać mąkę kukurydzianą, dokładnie wymieszać - tak żeby nie było grudek i pozostawić na ok 15 minut. Mąka kukurydziana lekko w tym czasie spęcznieje.
Następnie dodać wszystkie pozostałe składniki oraz gotowy poolish. Ciasto najłatwiej wyrabia się maszynowo, ale ręcznie też się da. Jeżeli wyrabiamy maszyną, to i tak radzę pod koniec pozagniatać ciasto ręcznie jeszcze przez minutę lub dwie.
Gotowe ciasto wkładamy do miski wysmarowanej lekko oliwą, przykrywamy i odstawiamy na ok 90 minut. Mniej więcej w połowie tego czasu ciasto należy odgazować na blacie.
Po upływie tego czasu ponownie odgazowujemy, formujemy coś na kształtu bochenka i układamy do wyrastaia w formie wyłożonej ściereczką i wysypanej mąką. 
Ciasto ma rosnąc ok 90 minut. W tym czasie podwoi swoją objętość i może stać się mocno luźne. W niczym to jednak nie przyszkadza.
Rozgrzewamy piekarnik do ok 240 stopni.
Po wyrośnięciu wykładamy na kamień lub blachę wyłożoną papierem do pieczenia formujac podłużny bochenek. Chlebek należy naciąć i opcjonalnie posmarować białkiem jaja. 
Chleb pieczemy w gorącym piekarniku (240 stopni) przez ok 40 minut. Wkładając chleb do piekarnika wlewamy do naczynia ustawionego na dnie ok 125 ml wody. 
Po mniej więcej 10 minutach pieczenia uchylamy na chwilę piekarnik, żeby pozbyć się nadmiaru pary.




czwartek, 20 października 2011

wielozbożowy chleb razowy

Przepis na ten chleb wymyśliłam sama. Bazuje on w wykonaniu na apulijskim chlebie z oliwą, jednak proporcje mąki są jak najbardziej autorskie, a chlebek pyszny.

składniki:
350 g mąki pszennej razowej
200 g mąki orkiszowej
200 g mąki pszennej białej
1 płaska łyżka cukru
20 g drożdży świeżych
4 łyżki oliwy z oliwek
1 płaska łyżka soli
na początek:
Drożdże należy rozkruszyć i wrzucić do naczynia, dodajemy cukier i 2 łyżki ciepłej wody. Następnie mieszamy i odstawiamy na kilka minut.

przygotowanie:
Odmierzoną mąkę wymieszać z solą. Do aktywnych drożdży dodajemy oliwę i mąkę. A następnie stopniowo, podczas wyrabiania (przez maszynę) dolewamy 400 ml ciepłej wody. Powstałe ciasto nie powinno być kleiste. Jak długo wyrabiać w maszynie?
Ja wyrabiam je w maszynie tylko do czasu aż mąka spoi się z pozostałymi składnikami, żeby dało się ciasto wyrabiać na blacie bez zbędnego obklejania sobie nim dłoni. Następnie ciasto przekładam na blat i wyrabiam długo, bo z zegarkiem w ręku całe 10 minut.
Po tym czasie formujemy kulę i wkładamy ciasto do miski wysmarowanej oliwą. Całość wsuwamy do worka i szczelnie zawijamy. Tak "opakowane" ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia, tzn do podwojenia, a często i potrojenia, objętości. Trwa to w zależności od temperatury od 2,5 do 4 godzin. Po tym czasie ciasto wyjmujemy na blat i odgazowujemy. Znów wkładamy je do miski wysmarowanej oliwa i przykrywamy. Tym razem ciasto rośnie tylko ok 1,5 godziny.
Gotowe ciasto wyciągamy z miski, lekko rozpłaszczamy na okrągły lub owalny placek  i zawijamy w bochenek podwijając brzegi ciasta pod spód.

pieczenie:
Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni. Chleb pieczemy posmarowany rozkłóconym białkiem, najpierw przez 10 min w temperaturze 230 st., a następnie przez 30 minut w temperaturze 200 stopni.
Chleb jest gotowy gdy nabrał złotawego koloru i postukany od spodu wydaje głuchy odgłos.


poniedziałek, 3 października 2011

faszerowana papryka

Składniki:
6 średniej wielkości czerwonych papryk

1 duży filet z kurczaka

8 łyżek ryżu (przed ugotowaniem)
20 pieczarek
1 cebula
sól, pieprz, mielona papryka - do smaku
2-3 łyżki oliwy z oliwek

przygotowanie:
Paprykę umyć, odkroić wierzch na wysokości ok 2 cm od szczytu. Wydrążyć gniazdo nasienne oraz białe błony i ponownie umyć (również wewnątrz).
Ugotować ryż w lekko osolonej wodzie.
Pieczarki umyć, pokroić w kostkę. Podobnie cebulę. Filet z kurczaka zemleć w maszynce i smażyć razem z pieczarkami i cebulą na oliwie. Pod koniec doprawić do smaku.
Ugotowany ryż wymieszać z mięsem i warzywami. Farsz mocno ugniatać w papryce aż wypełni on ją po brzegi. Przykryć "czapeczką" z odkrojonej części papryki.
Nafaszerowane papryki ustawić w naczyniu żaroodpornym, podlać ok 100 ml wody i piec w temperaturze 200 stopni przez ok 45-60 minut.