zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

poniedziałek, 17 stycznia 2011

Germknödel

Te nietypowe, bo drożdżowe knedle, to specjalność kuchni austriackiej. Wiedeńczycy mają jedyny w swoim rodzaju zwyczaj posypywania polanych wcześniej gorącym masłem knedli mieszanką mielonego maku z cukrem pudrem. Ta osobliwa kombinacja, która nam najbardziej kojarzyć się będzie z bożonarodzeniowymi kluskami z makiem jest jednak doskonałym uzupełnieniem dla knedli.

Składniki:
30 g drożdży
500 g mąki
Sól
70 g cukru
70 g masła
250 ml letniego mleka
1 białko jaja kurzego
1 całe jajo
Otarta skórka z 1 cytryny
1 op cukru waniliowego

Do wypełnienia:
300 g powideł śliwkowych
Opcjonalnie 1 łyżka rumu

Do polania i posypania:
100 g masła
75 g niebieskiego maku zmielonego w młynku lub blenderze
75 g cukru pudru

Sposób przygotowania:
Drożdże z mieszać z 3 łyżkami mąki, cukrem i ciepłym mlekiem. Rozprowadzić i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut w ciepłe miejsce.
Dodać pozostałe składniki i wyrobić na gładkie ciasto. Uformować kulę, oprószyć mąką i szczelnie przykryć, np. odwróconą do góry dnem miską. Pozostawić do wyrośnięcia aż do podwojenia objętości.
Po wyrośnięciu ciasto raz jeszcze krótko wyrobić, formować kule o średnicy ok. 4 cm.
W każdej z nich zrobić wgłębienie tak aby powstał głęboki dołek na nadzienie. Powidła (ewentualnie wymieszane z rumem) nakładać do środka, podciągnąć brzegi zlepić i ponownie uformować kulki. Obtoczyć w mące i odłożyć na ok. 10 minut na wysypaną mąką deskę do podrośnięcia.

Gotować w lekko osolonej wodzie ok. 10 minut. Knedle gotujemy na minimalnym gazie, koniecznie pod przykryciem. Nie więcej niż 4 sztuki na raz - bardzo rosną!

Podawać polane roztopionym gorącym masłem posypanym mieszanką zmielonego maku i cukru pudru.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz