zeszyt z przepisami

zeszyt z przepisami

poniedziałek, 27 grudnia 2010

kryzysowe falafel z cukinią

Składniki:
300 g startej cukinii,
400 g ciecierzycy (ewentualnie bobu) z puszki – ja użyłam białej fasoli i soczewicy
1 cebula,
2 ząbki czosnku – lub ½ łyżeczki granulowanego
1/2 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki
1/2 łyżeczki mielonego kminku
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 jajko
4 łyżki mąki kukurydzianej
2 łyżki natki pietruszki (może być suszona)
2 łyżki sezamu,
1 łyżeczka (płaska) soli
bułka tarta, otręby, zarodki – na panierkę

wykonanie:
Obrać  i zetrzeć cukinię na drobnej tarce, następnie dokładnie odcisnąć ją z soku. Ciecierzycę (lub bób, białą fasolę, soczewicę) przepłukać wodą i odsączyć. Włożyć wszystko do malaksera, dodać pozostałe składniki i zmiksować na masę. Nie musi ona być idealnie gładka, nawet lepiej kiedy nie jest. Daje to przyjemne doznania smakowe w trakcie jedzenia.
Dość sporą sztuką jest uformowanie z tej masy kotlecików, ponieważ masa nie bardzo zachowuje kształt. Przy odrobinie cierpliwości jest to jednak wykonalne.
Kiedy już nam się to uda kotleciki panierujemy w mieszaninie bułki tartej, otrębów (dowolnych) i zarodków (również dowolnych). Ja zwykle stosuję proporcje 1:1:1.

W krajach arabskich można spotkać dwa rodzaje falafel: kulki lub właśnie okrągłe placuszki.
W domowych warunkach łatwiej jest usmażyć placuszki, kulki bowiem wymagają garnka z głębokim tłuszczem, a do placków wystarczy zwykła patelnia.

Bardzo istotne jest mocne rozgrzanie oleju do smażenia. Gdy jest on zbyt zimny falafelki nie zetną się odpowiednio szybko i mogą się nam podczas smażenia rozpadać. Falafele smażymy na kolor zloto-brązowy z obu stron. Następnie dobrze jest odsączyć je na papierowym ręczniku.
Ja podaję z surówką z pora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz